zaloguj się   |    zarejestruj się   |    mapa strony   |
RSS
Suwalki-info.pl

Suwalki

news

Aktualności

Pokaż aktualności z roku:

Nowy rok szkolny

05.09.2017

Nowy rok szkolny w suwalskich placówkach oświatowych rozpoczęło 11.442  uczniów.

 

Miejska Inauguracja Roku Szkolnego 2017/2018.  miała miejsce w Zespole Szkół nr 1 w Suwałkach. Kilkuset uczniów, nauczyciele oraz dyrektorzy suwalskich szkół – to główni goście dzisiejszej uroczystości, w której wzięli udział m.in. Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk oraz Zdzisław Przełomiec, Przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach.
 
11442 uczniów –to  o 28 uczniów więcej niż w roku ubiegłym. Naukę rozpocznie 664 uczniów klas pierwszych szkół podstawowych. Po wielu latach – w związku z reformą oświaty – na mapę oświatową w szkołach podstawowych wróciły klasy VII, których w Suwałkach będzie 34. 
Rok  szkolny rozpocznie też 1187 nauczycieli (8 mniej) i 521  (8 więcej) pracowników administracji i obsługi. Z uprawień emerytalnych skorzystało 14 nauczycieli i 39 pracowników administracji i obsługi.
 
Wspomniana reforma oświatowa w Suwałkach to m.in. włączenie Szkoły Podstawowej nr 9 do Zespołu Szkół nr 2. W przypadku pozostałych suwalskich placówek oświatowych – ich siatka póki co pozostaje bez zmian.
 
– Dzięki dobrej polityce kadrowej oraz z uwagi na fakt, że Miasto Suwałki nie prowadzi samodzielnych gimnazjów, z zapowiadanych 20 zwolnień lub ograniczeń etatów udało się tę liczbę zredukować do 9 osób. 38 nauczycieli otrzymało ograniczenia wymiaru zatrudnienia chociaż szacowaliśmy, że będzie ich aż 87. Nie zamykamy szkół. Inwestujemy w nie olbrzymi środki finansowe  – mówił w swoim przemówieniu Czesław Renkiewicz.  
 
Uczniowie Zespołu Szkół nr 10 mogą nie poznać swojej szkoły. Ta placówka przeszła gruntowną termomodernizację. Podobne inwestycje będą przeprowadzone w Zespole Szkół nr 2, Szkole Podstawowej nr 9, Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej oraz w 4 suwalskich przedszkolach.

Prezentacje zespołów z gmin powiatu suwalskiego

27.07.2017
Sobota 29 lipca | godz. 10:00-18:00
godz. 10:00
 
prezentacje zespołów z gmin powiatu suwalskiego
Zespół SUWALSKIE STARSZAKI z Suwałk
Zespół VIEŚNOVA z Suwałk
godz. 12:00
 
uroczyste otwarcie Jarmarku przez Prezydenta Miasta Suwałk, Starostę Suwalskiego, Dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury i Wójtów gmin powiatu suwalskiego
W przeglądzie uczestniczą ludowe zespoły śpiewacze, kapele ludowe, ludowi muzycy soliści, śpiewacy oraz muzykanci, gawędziarze ludowi oraz teatry obrzędowe z terenu Suwalszczyzny. Przegląd jest kwalifikacją do udziału w ogólnopolskich festiwalach folklorystycznych.
 
od godz. 12:10
 
Zespoły STRUMYK i KUKUŁECZKA (Rosja)
prezentacje laureatów 51. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu n/Wisłą – reprezentantów Suwalszczyzny
przegląd folkloru muzycznego Suwalszczyzny
godz. 17:00
 
HILLULEY ADAR (Izrael), koncert w ramach Podlaskiej Oktawy Kultur
 
 
Niedziela 30 lipca | godz. 10:00-17:00
od godz. 13.00
 
Zespół Pieśni i Tańca SUWALSZCZYZNA z Suwałk
Zespół TROCZANIE (Litwa)
Zespół ZAKĄTEK ROSJI (Rosja)
Kapela EJSZYSZCZANIE (Litwa)   
godz. 16.00
 
SKAZ (Rosja), koncert w ramach Podlaskiej Oktawy Kultur
 
 
Koncerty w ramach Podlaskiej Oktawy Kultur to nie tylko barwne tańce i stroje, ale też piękna muzyka. Co roku dzięki POK poznajemy dźwięki charakterystyczne dla kultur z różnych stron świata – nie inaczej będzie podczas tegorocznego Jarmarku Folkloru, wśród gości którego będzie izraelski zespół Hilluley Adar z Izraela oraz zespół Skaz z dalekiego Pskowa w Rosji.

BIEG NA ORIENTACJĘ

09.06.2017

BIEG NA ORIENTACJĘ


-impreza skierowana jest głównie do uczniów suwalskich szkół gimnazjalnych i średnich, ale również do dorosłych
- celem wydarzenia jest uczczenie pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 roku, zamordowanych przez NKWD-UB bądź zabranych przez służby, po których ślad do dziś zaginął 
- jest to pierwsza tego rodzaju inicjatywa w naszym regionie
- aby wziąć czynny udział w biegu należny zarejestrować się na liście startowej znajdującej się pod adresemhttps://goo.gl/forms/wNtLi5zMI9gfD0kC2 . 
Tylko prawidłowa rejestracja zapewnia pakiety startowe dla Uczestników oraz pamiątkowy medal za udział w biegu
- organizatorzy przewidzieli szereg atrakcji na miejscu oraz cenne nagrody.

Nowa hala sportowa w Suwałkach

05.06.2017

Jest dofinansowanie budowy hali sportowo-widowiskowej

Bardzo dobra wiadomość dla Suwałk. Departament Infrastruktury Sportowej poinformował właśnie, że Minister Sportu i Turystyki zatwierdził aktualizację Planu Rocznego na rok 2017 do Programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu. Wśród zadań inwestycyjnych zakwalifikowanych do Planu jest budowa hali sportowo-widowiskowej przy ul. Zarzecze 26 w Suwałkach. Miasto otrzyma na ten cel 10 mln zł dofinansowania.

Szczegóły: http://um.suwalki.pl/jest-dofinansowanie-budowy-hali-sportowo-widowiskowej/

Arizona Green Tea Commercial

25.05.2017

BEZPŁATNE BADANIE WZROKU

Rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego

16.05.2017

Rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego 

W piątek (12.05.2017 r.) w 82. rocznicę śmierci Józefa Piłsudskiego wojewoda podlaski w asyście służb mundurowych złożył wieniec pod pomnikiem pierwszego marszałka Polski.

Pływające domy

16.05.2017

Pływające domy

W Polsce, podobnie jak w Szwecji, możemy budować domy pływające. To szczególnie ciekawa propozycja dla osób planujących inwestycję w miejscu, gdzie ceny gruntu są wysokie lub ich zabudowa jest niemożliwa. Nie ma czynszu, a jedyny wydatek ponoszony przez inwestora to niewysokie koszty postoju i cumowania oraz użytkowania domu i gruntów pokrytych wodami.

5 urodzin Akademii Piłkarskiej

16.05.2017

5 urodzin Akademii Piłkarskiej

Z okazji 5 urodzin Akademii Piłkarskiej Wigry Suwałki w dniu 21.05.2017r.wspólnie z naszym partnerem Football Laborganizujemy Urodzinowy Camp Piłkarski i piknik rodzinny z udziałem wszystkich zawodników Akademii.

 

Serdecznie zapraszamy  na tą uroczystość, gdyż chcielibyśmy aby Wasza Redakcja brała w tym udział.

 

Program imprezy 21.05.2017r. Stadion Piłkarski OSiR (płyta i trybuna główna) w Suwałkach ul. Zarzecze 26:

17:30 – 19:30 – Największy trening piłkarski i piknik rodzinny

19:00 – Uroczystość obchodów 5 urodzin Akademii Piłkarskiej Wigry Suwałki


 

Miejskie Święto Biegania

08.05.2017

Miejskie Święto Biegania

 

Niespełna dwa miesiące dzielą mieszkańców Suwałk od „RESO Suwałki 10,5 – Miejskie Święto Biegania”. Tegoroczna, II edycja, tego niezwykłego wydarzenia biegowego odbędzie się 17 czerwca. Tak jak przyjęli organizatorzy, od zeszłego roku pierwsza sobota po „Bożym Ciele” stała się ważnym punktem na biegowej mapie Podlasia.

W tym roku organizatorzy przeznaczyli ponad 20 tysięcy złotych na nagrody finansowe. Ponad 14 tysięcy złotych przypadnie w udziale uczestnikom „Suwalskiej Ćwiartki”, pozostałą kwotę podzielą pomiędzy siebie drużyny, które staną na starcie „Pogodne Suwałki Team”.
W tegorocznej edycji Miejskiego Święta Biegania w Suwałkach organizatorzy postanowili nagrodzić po 10 najlepszych biegaczy oraz biegaczek, którzy 17 czerwca staną na starcie „Suwalskiej Ćwiartki”. Najszybszy mężczyzna oraz najszybsza kobieta otrzymają równowartość 1.500 zł. II miejsca w obydwu kategoriach nagrodzone zostaną kwotą 1.200 zł, natomiast najniższy stopień podium został wyceniony przez organizatorów na 1.000 zł. Pozostałe miejsca od 4 do 10 w kategoriach mężczyzn i kobiet nagrodzone zostaną kwotami
od 500 zł do 100 zł (IV miejsce -500 zł, V – 400 zł, VI – 300 zł, VII – 250 zł, VIII – 200 zł, IX – 150 zł, X – 100 zł). Nagrodę dodatkową w wysokości 1.000 zł otrzyma również najszybszy Polak, który minie linię mety „Suwalskiej Ćwiartki”. Równie atrakcyjnie prezentują się nagrody finansowe, jakie zostaną przyznane w biegu sztafetowym „Pogodne Suwałki Team”. Organizatorzy postanowili nagrodzić pięć najszybszych drużyn w kategorii „OPEN”. Zwycięzcy otrzymają .1500 zł, II miejsce zostanie nagrodzone kwotą 1.200 zł, natomiast III – 900 zł. Drużyny, które uplasują się na pozycjach IV – V otrzymają odpowiednio 600 zł oraz 300 zł. Dodatkowo kwotą 900 zł zostanie nagrodzona najszybsza sztafeta kobieca.

 Dla mieszkańców Suwałk, druga edycja Miejskiego Święta Biegania, również zapowiada się niezwykle atrakcyjnie. W tym roku organizatorzy przewidzieli atrakcyjne nagrody finansowe które zostaną przyznane m.in. w kategorii „Najlepszy suwalczanin” „Najlepsza suwalczanka” oraz „Najlepsze drużyny z Suwałk” (męska i damska).
W „Suwalskiej Ćwiartce” w kategoriach mężczyzn i kobiet nagrodzone zostaną po trzy miejsca. Najszybszy suwalczanin i suwalczanka otrzymają gratyfikację w kwocie 500 zł, II miejsca
po 300 zł natomiast III – kwotą 200 zł. Organizator przewidział również nagrody finansowe
dla mieszkańców naszego miasta w kategorii „Pogodne Suwałki Team”. Zarówno najszybsza sztafeta męska jak i damska, złożona wyłącznie z mieszkańców naszego miasta, otrzyma
po 600 zł. To jednak nie wszystkie nagrody, jakie czekają na mieszkańców Suwałk. Organizatorzy przewidzieli również wiele innych upominków - nagrodę finansową – niespodziankę a także nagrody rzeczowe ufundowane m.in. przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach.

 

Organizator „RESO Suwałki 10,5 – Miejskie Święto Biegania” zachęca do udziału
w Miejskim Święcie Biegania. Aby jak najlepiej przygotować się do „Suwalskiej Ćwiartki” oraz pozostałych biegów Ośrodek Sportu i Rekreacji w Suwałkach przypomina o niedzielnych porankach biegowych „Biegaj z RESO” na stadionie LA (godzina 9:00), w których uczestniczyć mogą wszyscy chętni mieszkańcy naszego miasta. 

Zaproszenie. SKS Wigry - MKS Kluczbork

27.04.2017

stopka