zaloguj się   |    zarejestruj się   |    mapa strony   |
RSS
Suwalki-info.pl

Suwalki

news

Aktualności

Pokaż aktualności z roku:

Wielki powód do dumy

20.02.2018

Wielki powód do dumy

 

18 lutego 2018 roku był bardzo intensywnym dniem dla zawodników z rocznika 2006, którzy uczestniczyli w turnieju finałowym o Puchar Prezesa PZPN w Warszawie…

Podopieczni trenerów – Dariusza Koncewicza i Tomasza Czygiera, dzięki zwycięstwu w eliminacjach wojewódzkich, reprezentowali Podlasie na ogólnopolskim turnieju finałowym o puchar Prezesa PZPN w Warszawie. Do turnieju przystąpiło 16 zespołów z całej Polski. Nasi chłopcy w fazie grupowej rywalizowali z – KKP Koroną Kielce, Constractem Lubawa oraz APPN Mielec.

DEBATA W I LO im. Marii Konopnickiej

20.02.2018

DEBATA W I LO im. Marii Konopnickiej

 

W dniach 14-16 lutego odbył się etap szkolny „Debbat", ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie, w którym uczniowie szkół średnich mają okazję rywalizować między sobą podczas debat oksfordzkich. Celem przedsięwzięcia jest kształtowanie wśród młodzieży umiejętności świadomej, inteligentnej i kulturalnej dyskusji. Etap szkolny zorganizowali radni Młodzieżowej Rady Miasta Suwałki i Samorząd Uczniowski I LO. Po zaciekłych zmaganiach debatujących, jury wyłoniło zwycięską drużynę – uczniów klasy 2B w składzie: Marcin Urbanowicz, Kacper Achramowicz, Rafał Wysocki i Patryk Podbielski. Tym samym chłopaki zakwalifikowali się do etapu międzyszkolnego, który odbędzie się 16 marca.

Samorząd Uczniowski
Gabriela Grygieńć - przewodnicząca
Tomasz Nowalski - wiceprzewodniczący
Piotr Przemielewski - sekretarz

 

 

Jak działa mózg i termowizja?

20.02.2018

Jak działa mózg i termowizja?

 

Zasad działania termowizji oraz ludzkiego mózgu uczyły się dzieci na kolejnych zajęciach
w ramach Uniwersytetu Dziecięcego w PWSZ w Suwałkach.

Mgr inż. Mariusz Misiukiewicz na spotkanie z maluchami zabrał kamerę termowizyjną, czyli urządzenie obrazowe, które analizuje tzw. temperaturowe promieniowanie podczerwieni. Najmłodsi żacy widzieli dzięki temu między innymi, które miejsca na ich ciele są najcieplejsze, a które najchłodniejsze. Mgr Jolanta Gładczuk opowiadała natomiast o funkcjonowaniu mózgu. Dzieci rozpoznawały artykuły spożywcze jedynie po zapachu lub smaku. Wykonywały ćwiczenia na pamięć, zdolności manualne czy koncentrację. Nie zabrakło również zajęć animacyjnych - mgr Wioletta Kotarska zabrała maluchy… w świat kotów.
Uniwersytet Dziecięcy jest już na półmetku. Do uroczystego zakończenia i uzyskania „dyplomu” pozostało dzieciom jeszcze 6 spotkań.

 

 

POLSKA-ROSJA 2014-2020

20.02.2018

POLSKA-ROSJA 2014-2020

POLSKA-ROSJA 2014-2020

O wspólnym udziale w Programie Współpracy Transgranicznej POLSKA-ROSJA 2014-2020 rozmawiały we wtorek (20.02) władze Suwałk i przedstawiciele Gurjewska z Obwodu Kaliningradzkiego. W Suwałkach gościła trzyosobowa delegacja Rosjan w składzie: Siergiej Podolski, Dyrektor Administracji Gurjewskiego Okręgu Miejskiego, Nikołaj Karnjuszyn, Kierownik Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Jarosława Fursowa, Zastępca Kierownika Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej. W rozmowach wziął udział Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk i pracownicy Wydziału Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miejskiego w Suwałkach na czele z Marcinem Bonisławskim, Naczelnikiem Wydziału.
– Mamy kilka propozycji do wspólnej realizacji – mówił podczas spotkania Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk. – Chcemy uporządkować bulwary nad rzeką Czarną Hańczą wraz z odrestaurowaniem zabytkowego budynku po byłej łaźni miejskiej. Kolejna rzecz to termomodernizacja pięciu przedszkoli i kolejne remonty dróg w mieście – tłumaczył Prezydent.
Rosjanie w ramach wspólnych działań chcą pozyskać pieniądze na realizację parku w centrum swojego miasta.
– Mamy już dokumentację tego projektu więc wszystko jest na dobrej drodze – mówił Siergiej Podolski, Dyrektor Administracji Gurjewskiego Okręgu Miejskiego. – Podobnie jak Suwałki chcemy też pozyskać pieniądze na remonty dróg – dodał.
W przyszłym tygodniu w Suwałkach odbędzie się kolejne spotkanie w sprawie Programu Współpracy Transgranicznej POLSKA-ROSJA 2014-2020. Tym razem z delegacją z Czerniachowska. Rozmowy będą dotyczyły m.in. pozyskania pieniędzy na modernizację budynku Suwalskiego Ośrodka Kultury przy ul. Noniewicza 71.

 

Koncert zespołu KSW 4 BLUES w Rozmarino.

15.02.2018

 

 

Zapraszamy na spotkanie z autorską muzyką, która przeniesie Was wprost do krainy delty

Missisipi, gdzie powietrze pełne jest bluesa.

Zespół tworzą :
Rafał Chirowski – vocal, gitara
Tomasz Sroka – instrumenty perkusyjne
Krzysztof Wydro – harmonijka ustna, gitara, flet

Rafał Chirowski to gliwiczanin, z wykształcenia i zawodu DJ oraz prezenter radiowy. Aktualniemożna go usłyszeć w radiu CCM.
Muzykuje w sposób, w jaki czynili to dawni amerykańscy pieśniarze – z gitarą pod pachą

odwiedza różne miejsca, często spontanicznie dołączając do spotkanych przypadkowo muzyków.
Kompozycje, których stylistyka mocno osadzona jest w muzyce południa Stanów Zjednoczonych, są prostymi i nierzadko bardzo osobistymi tekstami autorstwa samego artysty.

Tomasz Sroka – muzyk, perkusista. Swoją przygodę z perkusją rozpoczął w 2002 roku. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej w Dąbrowie Górniczej. Nauka w klasie Henryka Kierskiego dała mu solidne podstawy do dalszego rozwoju swojego talentu. Porusza się w wielu gatunkach muzycznych od Rocka po Jazz pozostając otwartym na nowoczesne gatunki muzyczne. Brał udział w warsztatach i kursach prowadzonych m.in. przez Bernarda Maselego, Cezarego Konrada, Nippy’ego Noya. W swojej twórczości stawia przede wszystkim na otwartość oraz autentyczność.

Krzysztof Wydro – człowiek grający na harmonijce zwany dalej harmonijkarzem ???? Swoją przygodę z muzyką rozpoczął w Szkole Muzycznej ucząc się gry na gitarze klasycznej. Gra na gitarze slide oraz flecie prostym. Współpracował z wieloma zespołami nurtu bluesowego i rockowego n.in.: Pin i Zielony, Pasaż Mały, Meinusch Project, Incluz, Highway, Orkiestra Męska, Move Me Tato, z duetem Janusz Żywiec Starczynowski&Sławomir Woźniak, STEREO TYP. Harmonijkarz w duecie Kuś&Wydro. Związany z sekcją muzyczną Scholi „Latorośle” przy kościele NSPJ w Bytomiu.
W październiku 2015 zagrał gościnnie w Teatrze Nowym w Zabrzu z zespołem Highway. Z tego wydarzenia zespół wydał płytę „Śląski Blues – koncert”
Wyróżniony w konkursie SOLO ŻYCIA 2016. Nominowany w kategorii Kultura do nagrody „Muzy 2016” – nagrody Prezydenta Bytomia
Współzałożyciel formacji – KSW 4 BLUES,
która w kwietniu 2016 roku wydała płytę pn. „KUNDEL”
W 2017 roku ukazała się druga płyta KSW 4 BLUES
„Żyć albo Rzyć”
Członek Śląskiego Jazz Clubu.
Popularyzator bluesa – Pomysłodawca i współorganizator festiwalu BLUES BANA Bytomski Tramwaj Bluesowy, który jeździ już od 2013 roku.

Zapraszamy na transmisję...

15.02.2018

11 czujników na terenie Suwałk

15.02.2018

Już można sprawdzać jakość powietrza

11 czujników na terenie Suwałk

15 lutego 2018

11 czujników na terenie całego Miasta Suwałki bada  jakość powietrza, którym oddychamy. To efekt działań podjętych przez Czesława Renkiewicza, Prezydenta Suwałk by umożliwić mieszkańcom naszego miasta monitoring zanieczyszczeń powietrza oraz poziomu frakcji pyłów PM 2,5 i PM 10, które są najbardziej niebezpieczne dla zdrowia człowieka i środowiska naturalnego.

Kupno i montaż czujników sfinansowało suwalskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.

Sprawdzać jakość powietrza on-line może każdy mieszkaniec miasta poprzez wejście bezpośrednio na stronę map.airly.eu, z której można ściągnąć też aplikację na urządzenia mobilne. Poziomy zanieczyszczeń powietrza można też sprawdzić poprzez stronę internetową PEC www.pec.suwalki.pl.

 

Nowy zarząd...

07.02.2018

We wtorek przed południem odbyła się konferencja prasowa nowego Zarządu Okręgu podlaskiego Partii Razem. Walne Zebranie tego ugrupowania wyłoniło w sobotę 3 lutego pięciu nowych członków zarządu za zachowaniem parytetu, w skład którego weszli: Marcin Birgiel z Suwałk, Przemysław Falkowski z Białegostoku, Dorota Koczot z Uchowa k. Łap, Seweryn Prokopiuk z Bielska Podlaskiego oraz Magdalena Sielawa z Białegostoku. Głównym zadaniem nowego zarządu jest przeprowadzenie Partii Razem przez jesienne wybory samorządowe.

Strażacy, marynarze i sportowcy

07.02.2018

Strażacy, marynarze i sportowcy

 
W rolę strażaków, marynarzy i sportowców wcielali się tym razem najmłodsi studenci PWSZ
w Suwałkach. Niezwykle ciekawe (siódme) zajęcia w ramach Uniwersytetu Dziecięcego
w całości przygotowali studenci studiów podyplomowych z przygotowania pedagogicznego
(pod okiem dr Idy Schabieńskiej).
Na dzieci czekał wyjątkowy tor przeszkód, czyli zajęcia ruchowe, który wzbudziły wiele emocji
i zaszczepiły nutę zdrowej rywalizacji. Maluchy dowiedziały się również co pozwala łódce pływać.
Wiedzę teoretyczną połączyły tu z wiedzą praktyczną – budując
i puszczając własne statki na wodzie. Największą frajdą okazała się jednak wizyta strażaka…
który tłumaczył dzieciom jak zachować się podczas pożaru. Mali studenci przez chwilę sami
mogli się też poczuć prawdziwymi strażakami, przebierając się w stroje
i gasząc… pożar lasu.

UKS Centrum Augustów zaprasza

07.02.2018
Zapraszamy na ostatni mecz rundy zasadniczej, w którym Centrum Augustów będzie pełnił rolę gospodarza. Na kolejne siatkarskie emocje w Hali SP4 będziemy musieli poczekać aż do ostatnich dni marca kiedy rozpocznie się faza play-off sezonu 2017/208, udział w której nasza drużyna zapewniła sobie już jakiś czas temu. 
Naszym przeciwnikiem będzie Huragan Wołomin, walczący o udział w rundzie finałowej.
 
 
Początek spotkania o godz. 18:00, jak zwykle w hali Szkoły Podstawowej nr 4 przy ul. M. Konopnickiej.
 
stopka